علل افزایش قیمت سیمان

مدیرعامل شرکت سیمان ارومیه:

افزایش قیمت داخلی سیمان مانع از تعطیلی کارخانجات و تعدیل نیروی انسانی در صنعت سیمان کشور شد‌.

در جلسه‌ کارگروه رفع موانع تولید استان آذربایجان غربی که با حضور دکتر فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت و فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان استان در محل سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی برگزار شده بود مهندس  عبدالمجید نیک نام جهرمی ، مدیرعامل شرکت سیمان ارومیه با بیان اینکه صنعت سیمان ایران  ظرفیت تولید ۸۵ میلیون تن سیمان در سال را دارد گفت: به دلیل رکود ساخت‌وساز این صنعت در حال حاضر با ۶۰ درصد ظرفیت به فعالیت خود ادامه میدهد.
ایشان با بیان مشکلات صنعت سیمان ایران افزود: نیاز آذربایجان‌غربی به سیمان دو میلیون تن بوده در حالی که تولید شرکت‌های سیمان استان چهار میلیون تن است. و این مشکل به علت عدم نیازسنجی و ارزیابی صحیح وزارت صمت در صدور مجوزهای احداث واحدهای تولیدی جدید در گذشته بوده است‌.
نیکنام جهرمی افزود: با تدابیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و فعال نمودن کارگروههای تخصصی ، از جمله کارگروه شمالغرب، شاهد مدیریت بازار جهت جلوگیری از رقابت منفی تولیدکنندگان هستیم.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های پیش ۷۰۰ هزار تن سیمان به کشورهای خارجی از جمله به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شد، ادامه داد:  با تصمیم اقلیم کردستان عراق واردات سیمان صادراتی ایران به این اقلیم صفر شد و این موضوع مشکلات زیادی را برای شرکت‌های سیمان به وجود آورده است.

مدیرعامل شرکت سیمان ارومیه با اشاره به لزوم رفع مشکل تعهدات ارزی صادرکنندگان صنعت سیمان بلاخص سیمان ارومیه، گفت: با وجود بخشنامه های متعدد که از ابتدای سال ۱۳۹۷ در خصوص صادرات از طرف دستگاههای ذی ربط صادر گردیده صنعت سیمان ایران به منظور حفظ رسالت ملی خود و جهت صیانت از اشتغال نیروی انسانی و جلوگیری از بیکاری جوانان این مرز و بوم به فعالیت خود ادامه داده است ولیکن بخشنامه های خلق الساعه که بدون در نظر گرفتن وضعیت صنایع ابلاغ میگردد موجب زیان های غیرقابل جبران در حوزه صادرات شده است و عملا سدی در مقابل صادرات تولیدکنندگان است.
نیک نام جهرمی  با تشریح مشکلات و موانع عمده صادرات صنعت سیمان از جمله مشکلات صادرات ریالی قبل از مرداد ۹۷ به کشور عراق و استمرار آن تا پایان شهریور ۹۷ به دلیل تعهدات طرف ایرانی و عراقی اظهار کرد: به صادرکنندگان تا پایان تیرماه فرصت داده شده است تا اقدام به تسویه ارزی کنند، این دستور در حالی بوده که ابهام زیادی وجود دارد و از سویی نمی‌توان به صورت دفعی و یک مرتبه صادرات ریالی به مقاصد صادراتی را با توجه به تعهدات طرف صادر کننده و پنالتی های در نظر گرفته شده در قراردادهای فیمابین ،متوقف کرد اما تسویه ارزی داشت.
در پایان این نشست مشکلات عمده تولید داخلی و صادراتی سیمان طی نامه ای رسمی به آقای دکتر فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت ،معدن و تجارت تحویل داده شود و ایشان قول مساعد دادند که در اسرع وقت طی جلسه ای با حضور کارشناسان و مسئولین بانک مرکزی، راهکارهای لازم جهت رفع موانع صادرکنندگان سیمان را بررسی و ابلاغ نمایند.

2754 بازدید / نویسنده : مدیر انفورماتیک / رتبه بندی این مطلب:
3/1

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

�? �� ��